Miałem o tym nie pisać. No, ale co to za bloger, który kryje się po kątach z refleksjami? To żaden bloger, tylko pacynka.

Ale do rzeczy. Dziś 1 listopada. Ścisk wokół cmentarzy taki, jakby Michael Jackson zmartwychwstał.

Wszyscy bez wyjątku w ten dzień walą nad te tony marmuru, choćby nie wiem co. Zastaw się, a postaw się. Bo taka tradycja. Tradycja odwalania cmentarnej szopki.

– Nie można było przesunąć tych barierek i zamknąć ulicy, żeby przejście było szersze? – pyta policjanta wkurzony dziadek.

A kto kazał Wam wszystkim robić te pielgrzymki w jeden dzień, ja się pytam?! Jeśli wierzyć w to, co jest po drugiej stronie, jakie znaczenie dla duszy zmarłego ma czas? Żadne. Czas jest umowny, nasz ziemski, doczesny.

Dla duszy nie ma kompletnie żadnego znaczenia, czy będzie na Ziemi pół tony granitu, marmuru czy piaskowca. Dusza lepiej się nie poczuje, jeśli nad kawałkami mięsa i kości będzie większy albo bardziej zajebiaszczy znicz. To, co jest na Ziemi, ma wymiar doczesny. To jest tylko dla nas.

Po co więc nam, żyjącym, tony marmuru? Po co te bezmyślne pochody wtedy, kiedy robią to wszyscy inni? Po co w końcu prześcigać się, żeby nikt inny z rodziny na grobie przypadkiem nie postawił ładniejszego znicza, albo bardziej okazałych kwiatów?

Po co to robimy? Duszy nie pomagamy, mięsu i kościom też nie. To komu? To jest dzień Wszystkich Świętych, jutro będzie Dzień Zaduszny. To jest święto zmarłych, a nie żyjących, na litość Pana Boga.

Jeśli chcemy w tych dniach zrobić coś dla zmarłych, a nie dla siebie, pójdźmy do kościoła, albo pomódlmy się w zaciszu własnych ścian. Skończmy z tą cmentarną szopką, która nam, żyjącym, jest do niczego potrzebna.

9
Dodaj komentarz

avatar
5000
  Subscribe  
Powiadom o
Ekaterina
Gość
Ekaterina

Tym razem nie do końca muszę się zgodzić 🙂 Wszystko ma swoje dobre strony nawet jeśli nic na to logicznie nie wskazuje. Pomyślmy co by było gdyby w ogóle nie było takiego Święta i tradycji przyjechania na grób. Ja głęboko wierzę w to, że wśród tej masy ludzi która żyje w ciągłej pogoni i fatyguje się na cmentarz tylko raz do roku znajdzie się rzesza ludzi którym coś tam zaświta pod kopułą i skłoni do głębszej refleksji. Można to w sumie odnieść do innych Świąt, po co obchodzimy Boże Narodzenie, Wielkanoc itd…by zmusić się choć na chwilę do refleksji po… Czytaj więcej »

Szymek
Gość
Szymek

Kamil, zgadzam sie w 100%! Dzisiaj, jak co roku o tej porze nachodzi mnie podoba refleksja. Irytuje mnie ta polska “tradycja” pt.”grob show”. Począwszy od grzebania zmarłych w marmurowych boksach, przez biznes zniczowo-chyzantemowy, syf cmentarny, az po ściganie sie kto ma ładniejszy stroik na grobie najbliższych! To wszystko jest takie przyziemne, takie absurdalnie ludzkie, że zakrawa na głupotę. Dlaczego nie mozemy miec ladnych cmentarzy na wzór amerykański z zadbanym trawnikiem, tabliczką informującą o zmarłym i ew. świeczce i skromnym bukiecie kwiatow?! Przecież dusze naszych bliskich nie potrzebują ziemskiego przepychu, blichtru, bóg wie jakich ozdób itp…one potrzebują raczej chwili intymnosci, modlitwy… Czytaj więcej »

Ekaterina
Gość
Ekaterina

Skoro już tak rzewnie patrzymy na obyczaje innych narodów to co sadzicie na temat sproszkowania i rozrzucenia naszych resztek tam gdzie sobie tego życzymy 🙂 ? Wtedy już nigdzie nie trzeba jeździć, kupować niczego a pamięć o zmarłym jest w naszym sercu. Pamiętajmy, ile ludzi tyle potrzeb. Jeśli uważamy za nie mądre pewne rytuały związane z różnymi świętami to nie róbmy tego – przecież nikt nas nie zmusza 😉 Jeden woli ogórki, a drugi ogrodnika córki. Osoby które stawiają gigantyczne grobowce na pokaz i przaśne strojniki na nich, robią to za swoje pieniądze a nie nasze. Więc o co chodzi… Czytaj więcej »

dusza
Gość
dusza

Cześciowo masz rację ale Twój pogląd o duszy to ?.Czy masz bliskie osoby na cmentarzu i odwiedzasz.

Kinga
Gość
Kinga

do mnie bardziej przemawia forma celebrowania tego “święta” przez cyganów, cieszą sie, piją nad grobami, bo przecież zmarli trafiają do lepszego świata nawet wg Kościoła 🙂 więc nad czym tu dumać 🙂