Na wstępie jedna, bardzo ważna uwaga. Nie mam nic do Get More Social. Nie interesuje mnie w tym wpisie to, czy przedstawiona przeze mnie sytuacja jest:

  • profesjonalna/nieprofesjonalna
  • godna/niegodna “social media marketing experts”
  • ciekawa, skuteczna, angażująca itd.

Moim jedynym punktem odniesienia w tej analizie jest Regulamin Facebooka.

Od wielu osób otrzymywałem pytania i prośby związane z przeprowadzaniem konkursów i akcji promocyjnych na Facebooku. Do tej pory w jednej z grup na GoldenLine, w której aktywnie działam, pojawia się mnóstwo wątpliwości. Zamiast odpisywania każdemu pojedynczo, biorę konkretny przykład pod lupę i dokonuję chłodnej, pozbawionej emocji analizy.

Fakty

Zapoznajmy się najpierw z chronologicznie ułożonymi wydarzeniami:

  1. Get More Social (dalej jako GMS) publikuje na swojej tablicy, na oficjalnym facebookowym fanpage’u zdjęcie wraz ze wpisem o treści: “Co jest w “FB Worku” ? Zgadniesz- zawartość dla Ciebie. Hint One.”
  2. W przeciągu 20 minut pojawia się pod wpisem 37 komentarzy, z których większość stanowi próbę odgadnięcia przedmiotu, który kryje się w “FB Worku”Get More Social na Facebooku z akcją promocyjną
  3. Nikomu nie udaje się przy pierwszej próbie odgadnąć zawartości worka. Zdjęcie pojawia się zatem powtórnie, z inną podpowiedzią.
  4. Komuś w końcu udaje się odgadnąć. GMS oznajmia to linkiem do zdjęcia z produktem oraz komentarzem: “BINGO Kasia!”

Get More Social na facebooku łamie regulamin?

Get More Social – analiza zgodności tej akcji z facebookowym Regulaminem

W mojej ocenie przeprowadzana przez GMS akcja promocyjna jest niezgodna z Regulaminem Facebooka i narusza głównie dwa jego postanowienia.

Pierwszy dotyczy bezprawnego wykorzystania logotypu Facebook na specjalnie przygotowanym do akcji promocyjnej worku. Wytyczne w tej kwestii znajdziemy w Centrum zezwoleń na korzystanie z zasobów marki. Jeden z podpunktów mówi wyraźnie: “Facebook zazwyczaj nie zezwala ani nie udziela licencji na wykorzystywanie swoich znaków handlowych, logo i innej własności intelektualnej w powiązaniu z jakimikolwiek towarami lub produktami, takimi jak m.in. ubrania, czapeczki, kubki, lalki i zabawki.”

Drugi dotyczy sposobu przeprowadzenia tej akcji. Wytyczne można znaleźć w tzw. “Promotion Guidelines“. Jego pierwszy punkt mówi wyraźnie: “Promotions on Facebook must be administered within Apps on Facebook.com, either on a Canvas Page or an app on a Page Tab.” W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza to, iż promocje na Facebooku muszą być przeprowadzane wyłącznie za pośrednictwem aplikacji, poprzez stronę aplikacji lub aplikację umieszczoną w zakładce fanpage’a jako osadzony element.

Podsumowanie

Jako prywatny użytkownik dodałem pod wspomnianym wpisem GMS pytanie, czy takie działania są zgodne z Regulaminem Facebooka. Przyznaję otwarcie, że było to pytanie z serii retorycznych, bowiem nie mam na ten moment wątpliwości, co do słuszności przedstawionych przeze mnie tez.

Nie otrzymałem oficjalnej odpowiedzi na fanapage’u. Odpowiedź od przedstawiciela GMS przyszła do mnie w postaci prywatnej wiadomości. Z tego też względu nie mogę ujawnić w szczegółach, co zawierał ew. komentarz i wyjaśnienie.

W mojej ocenie, przeprowadzanie konkursów lub wszelakich innych akcji promocyjnych, w których wykorzystywane są funkcjonalności serwisu (komentarze, “lajkowanie”, dodawanie zdjęć na tablicy fanpage’a) jest niezgodne z Regulaminem Facebooka. Nie ważne jest przy tym, czy funkcjonalność ta została użyta w obrębie platformy Facebook, czy, tak jak Fb Comments, została osadzona np. na naszej witrynie internetowej.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by publikować jedynie informacje z odnośnikiem do konkursów, które w całości odbywają się poza Facebookiem.

6
Dodaj komentarz

avatar
5000
  Subscribe  
Powiadom o
A.Karczewska
Gość
A.Karczewska

Kolejni “specjalyści” się znaleźli. Nie wiem jak można prowadzić taką działalność, oferowac klinetom podobne rozwiazania, a samemu lamac Regulamin?

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Z tym logotypem to bardzo trafne spostrzeżenie – nie zwróciłem na to uwagi. Reszta jest oczywistością, że ta akcja jest niezgodna z Regulaminem. A najśmieszniejsze jest to, że Get More Social nazywa się “social media marketing experts”. Faktycznie z nich “eksperci” ;D

Bartek
Gość

@ Krzysztof:

Swego czasu miałem znajomego, który mieszkał na wsi, gdzie proboszczem był pewien miłośnik gier karcianych i kobiecych wdzięków. Gdy pobożni parafianie zwrócili mu uwagę, że jest pewien rozdzwięk między tym co głosi i robi, on odparł im z ambony:
“Moi drodzy! Wy macie robić tak jak mówię a nie jak sam postępuję”.

– może więc tutaj mamy podobną sytuację? 😉

Bartek
Gość

No cóż, jak zauważyłeś była to anegdota (oparta o ponoć prawdziwą historię;) ) a nie próba tłumaczenia kogokolwiek: raz że sprawa jest oczywista i w skrajnych przypadkach wkurzeni klienci mogą mieć podstawy do sądowego ścigania organizatorów lipnych konkursów (jeśli wykażą realne straty tym spowodowane to nie ma zmiłuj), a dwa… raczej nie param się darmowym rzecznikowaniem 😉

andrew
Gość
andrew

heh ale co się dziwicie…dopiero co zaczeli, to moze nie wiedzą, ze tak nie mozna, albo wiedza i udaja… 😉