Strona główna Social & Media Nie obchodzę urodzin na Facebooku [ciekawy eksperyment]

Nie obchodzę urodzin na Facebooku [ciekawy eksperyment]

30
Nie obchodzę urodzin na Facebooku [ciekawy eksperyment]

UWAGA! Jeśli szukasz informacji, jak ukryć twoją datę urodzin na Facebooku, kliknij w poniższy link, by przeczytać sprawdzoną metodę. Jeśli nie, kontynuuj czytanie o moim eksperymencie.

[button color=”blue” size=”big” align=”center” style=”square” target=”_blank” link=”http://socialtalk.pl/2014/02/urodziny-na-facebooku-jak-ukryc/” ]Jak ukryć lub pokazać datę urodzin na Facebooku? Kliknij![/button]

Będzie krótko i dosadnie o tym, jak Facebook spłyca nasze relacje ze znajomymi.

Pamiętacie czasy, kiedy daty urodzin bliższych lub dalszych znajomych zapisywało się w kalendarzach, by ich nie zapomnieć? Nie wątpię. To pokazywało, że zależy nam na nich. Na prostym goście, by w tym dniu zadzwonić i złożyć życzenia.

Dziś kalendarze papierowe nadal istnieją. Ale jest też Facebook i jego przypominajka o zbliżających się datach urodzin znajomych. Ile razy uratowała nam ona skórę i przypomniała o ważnych wydarzeniach? Oj, wiele razy. A gdyby nie ona, to też pamiętalibyśmy o urodzinach bliskich?

I to ostatnie pytanie przekształciłem w osobisty eksperyment. W 2010 roku moja data urodzin widniała w profilu jako widoczna dla wszystkich znajomych. Otrzymywali oni więc na tydzień przed tą zacną datą powiadomienie. Mogli się przygotować, albo i nie. W dniu moich urodzin też wyświetlała im się informacja, że obchodzi dziś urodziny.

Co więc robili? No, szli za tłumem, za wykształconym w społeczeństwie mechanizmie kroczenia za większością. Ale też dlatego, bo tak wypada, bo taka tradycja i już. Większość z nich składała mi życzenia nie dlatego, że czuła się ze mną jakoś szczególnie związana. To Facebook sprawił, że to uczynili. Napisali na mojej tablicy wyświechtane do granic możliwości życzenia. Puste słowa, które pojawiają na setkach innych tablic z tych samych powodów: bo tak trzeba, bo Facebooka mi dał o tym znać.

A przecież w tym dniu wypadałoby potraktować solenizanta wyjątkowo. Nie wątpię, że Wy także chcielibyście poczuć się wyróżnieni. Dostajecie jednak płytkie życzenia na Facebooku. Im prostsze, tym bardziej świadczące o braku znajomości osoby, której składa się życzenia.

W 2011 roku, na kilka miesięcy przed urodzinami, ukryłem swoją datę urodzin na profilu. Była ona widoczna tylko dla mnie, więc Facebook nie wysyłał w żadnym momencie powiadomień do moich znajomych. Efekt? Żadnych życzeń na tablicy, żadnych wiadomości.

Życzenia otrzymałem jedynie od garstki osób, które wspięły się na wyżyny pamięci i kreatywności. Co się później okazało, były to osoby, z którymi najczęściej w ostatnim czasie utrzymywałem kontakt poza Facebookiem.

30 KOMENTARZE

 1. Eksperyment eksperymentem. Sam od momentu założenia Facebooka nie mam pokazanej daty urodzin. Czy z tego powodu cierpię? Nie. 🙂 Kto pamiętam ten mi złoży życzenia. Kto zapomni to złoży dzień później. Jestem świadomy, że teraz mało kto zapisuje daty urodzin osób. Sam mam kilka zapisanych w telefonie, sam pamiętam o urodzinach osób mi bliskich.
  Nie wiem jak się czują osoby, które dostają multum życzeń. Ostatnio podczas rozmowy z kolegą dowiedziałem się, że głupie „sto lat” od osoby na której nam zależy daje więcej niż kilkanaście życzeń od innych osób z którymi nie mamy tak dobrego kontaktu.

  Osobiście jak już składam życzenia to nie na tablicy na Facebooku, a w wiadomości. Bezpośrednia wiadomość jest zdecydowanie bardziej milsza, no i druga osoba jest do nas w tym momencie przyjaźniej nastawiona.

  Pozdrawiam. 🙂

 2. zrób jeszcze jeden eksperyment: zmień swoją datę urodzenia na fb np miesiąc wcześniej lub później albo nawet na za dwa tygodnie i zobacz ile osób złoży Ci życzenia w tym dniu (bo FB im wy świetli że masz urodziny) 🙂

 3. Czy ustawienie „Nie pokazuj daty moich urodzin w profilu” wystarczy aby na stronie głównej NIE wyświetlała się informacja o mich urdzinach?

  • Na profilu na pewno się nie wyświetla, ale czy w dniu urodzin na 100% nie będzie o tym informacji? Bo ja tak zrobiłam takie ustawienia jakiś czasem temu, urodziny mam za miesiąc i dziś przeglądając nadchodzące „wydarzenia” i urodziny, pojechałam aż do września i zobaczyłam tam mój avatar. Rozumiem, że skoro data jest tylko dla mnie to i w wydarzeniach tylko ja to widzę? Trochę facebook tu robi głupotkę.

  • Mówię z autopsji: ukrycie daty urodzenia (opcja „Nie pokazuj mojej daty urodzenia w osi czasu”) powoduje, że twoi znajomi nie otrzymują powiadomień/przypomnień o twoich urodzinach.

  • Witam.
   Bardzo podoba mi się pomysł i na pewno zastosuje się do powyżej zamieszczonego poradnika. Mam tylko małe pytanko czy obok opcji zmiany daty urodzenia klikając na ikonkę mam wybrać „Publiczne” , „Znajomi” , „Tylko ja” czy może „ustawienia niestandardowe” ? czy tamta opcja nie będzie grać żadnej roli ?
   Z gry dziękuje za odpowiedz.
   Pozdrawiam.

  • Decyzja o tym, komu chcesz udostępnić informacje o twojej dacie urodzin, należy wyłącznie do Ciebie. Albo widzieć ją będą wszyscy (publiczne), albo znajomi (i wtedy dostaną powiadomienie o nadchodzących urodzinach), albo nikt, albo tylko wybrane osoby z grona znajomych.

 4. Temat banalny i prosty. Nie ma o czym pisać ani się oburzać. To jest tylko facebook, a nie prawdziwe życie, więc w czym problem? Jak wszyscy koledzy mogą pamiętać datę waszych urodzin? Często składają przecież życzenia osoby, które was szanują i pewnie lubią, ale nie wiedzą, że macie w dany dzień swoje święto. Pojawia im się przypomnienie to z uprzejmości złożą życzenia, krótkie, bo wiele was nie łączy i trudno byłoby napisać coś osobistego. Obojętne w jaki sposób są złożone, te na fb też sprawiają przyjemność, a wy od razu jakieś fochy strzelacie i wyolbrzymiacie sprawę zamiast się cieszyć, że ktoś napisał coś miłego, a raczej w prosty sposób się przypomniał bo darzy was szacunkiem.
  Naprawdę wielkie z dupy filozofowanie…

 5. no ja nie jestem orłem ale nie mogę znaleźć tego zaktualizuj informację a bardzo nie chce by się moja data urodzin pokazywąła :/ prosze o pomoc

 6. Mam około 70 znajomych na fejsie, w realu rozmawiam może z jedną trzecią z nich. Postanowiłam żę w tym roku usunę datę moich urodzin z facebooka, bo sama nigdy nie składałam przez ten portal życzeń, zawsze dzwoniłam lub składałam je osobiście, ponieważ znam na pamięć daty urodzin moich prawdziwych przyjaciół około 5 osób i najbliższej rodziny, a na wszelki wypadek mam je zapisane na komórce. Więc od kilkunastu lat zawsze pamiętam o moich przyjaciołach.Dlatego jaki szok przeżyłam gdy w dniu urodzin życzenia dostałam tylko od najbliższej rodziny, a żadne z przyjaciół w tym dniu się do mnie nie odezwało, czułam się jakby ktoś wbił mi szpile w serce.

 7. Kamil pałowałem się z usunięciem daty ur. Robiłem od D*** str. Wielki SZACUN i Dzięki za wyczerpujący instruktaż. Z mojej strony same SUPERLATYWY dla Twojej Osoby !!! Pozdrawiam

 8. osobiście nie przyjmuje życzeń przez fb ani też nie składam. O dobrych znajomych pamiętam i znam ich datę urodzin 🙂 o moich pamiętają znajomi z którymi utrzymuję stały kontakt 🙂 moim zdaniem dostać życzenia przez fb to OBCIACH.. czy naszych znajomych nie stać na coś lepszego ?? 🙂

 9. Dzięki za poradnik, przydał mi się.
  Osobiście nie znoszę tych durnych „100 lat!”, które ludzie piszą na tablicy. Jak już chcą wysłać życzenia urodzinowe, to wolę, żeby napisali mi je w wiadomości prywatnej, wtedy przynajmniej wiem, że są bardziej „od serca”, bo są składane już w pewien sposób osobiście. Te składane na tablicy tak naprawdę nic nie znaczą. Wydaje mi się, że osoba, która je pisze robi to pod publikę nie czując ze mną żadnej więzi. A przecież wypada jeszcze podziękować za ten chłam, ech…

 10. Aaa tam głupoty gadasz;p To że ktoś nie pamięta o Twoich urodzinach, nie znaczy że o Tobie nie pamiętają. Mi się bardzo często zdarza zapomnieć złożyć życzenia nawet siostrze, bratu, mamie i tacie bo… po prostu zapomniałem! Mojemu bratu też się często zapomina, ale nikt z tego powodu nie robi problemów, tylko się z tego później śmiejemy.

 11. Siema 😉 Wiesz może jak na obecnym facebooku zmienić date urodzin? Też nie chce już w tym roku tych fałszywych i wymuszonych zyczeń 😉 Pozdrawiam

  • Widziałam ją 😉 Problem tkwi w tym, że obecny facebook wygląda trochę inaczej. Niby włączyłam przy podstawowych informacjach przy dacie urodzenia dwa razy „Tylko ja”, ale jakoś nie jestem pewna że to zadziała. 😀

 12. Umm…Czyli na nowej wersji FB mam po prostu tak samo przejść do profilu blablababl i zaznaczyć sobie opcje przy dacie urodzin ” Tylko Ja” ? I to zadziałą? Bo sam już nie wiem , opcji opisanej tu brak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj